Siber Vatan Projesi

Siber Vatan Projesi

DPÜ ile Zafer Kalkınma Ajansı Ortaklığıyla Siber Vatan Projesi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile Zafer Kalkınma Ajansı arasında Üniversitemiz öğrencilerine yönelik olarak siber güvenlik alanında uzmanlaşmış insan kaynağı konusunda iş birliği protokolü imzalandı.

 

DPÜ ile Zafer Kalkınma Ajansı arasında siber güvenlik alanında iş birliği protokolü imzalandı.

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği makamında gerçekleşen imza törenine Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal ve Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, Proje Koordinatörü Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Soydan Serttaş, Proje Koordinasyonunda eş güdümlü hareket edecek Kariyer ve Mezun Merkezi Koordinatörümüz Öğr. Gör. H. Feyyaz Ebeoğlugil katıldı.

İmzalanan protokol ile Zafer Kalkınma Ajansı aracılığıyla Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğrencilerine siber güvenlik konusunda özel bir programla eğitim verilecek. Öğrenciler projeye katılabilmek için başvurularını Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından ilan edilecek tarihler arasında çevrim içi olarak şekilde DPÜKAMER'in kamer.dpu.edu.tr adresli ağ sayfası aracılığıyla gerçekleştirecekler. Başvuru yapan adayların bilgisayar, yazılım ve siber güvenlik bilgi seviyesi Üniversitemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanlığınca hazırlanacak bir sınavla test edilecek ve sonrasında yapılacak değerlendirme sonucunda projeye katılmaya hak kazanan öğrenciler ilan edilecekler. Üniversitemiz adına Proje Koordinasyonunu Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanlığı ve Kariyer ve Mezun Merkezi Koordinatörlüğü birlikte üstlenecek.

Siber Vatan Projesi, başvurularının Mart sonunda alınması ve projeye katılmaya hak kazanan öğrencilerin ilan edilmesiyle başlayacak. Daha sonra Nisan ve Mayıs ayında birer hafta şeklinde gerçekleştirilecek eğitimlerin ardından yapılacak özel çalışmalarla sürecek. Proje, yaz döneminde siber güvenlik uzmanı istihdam edecek şirketlerle bir araya gelinmek koşuluyla düzenlenecek kamplarla tamamlanacaktır. Nihai amacı istihdam olan bu projenin kontenjanı ise 45 kişi ile sınırlı tutuldu.

UYSAL: İKİ KURUMUN İŞ BİRLİĞİ ÖNEMLİ BİR AÇIĞI KAPATMAYI HEDEFLİYOR

Prof. Dr. Kâzım Uysal, imza töreninde yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

Siber Güvenlik alanında önemli bir ihtiyacın giderilmesine katkı sağlayacak bir proje olan Siber Vatan Projesinin Üniversitemiz ortaklığında yapılmasından memnuniyet duymaktayım. Böyle önemli bir projede iş birliği yapmanın heyecanı yaşıyorum, Zafer Kalkınma Ajansı önemli faaliyetleri ile Kalkınma ajansları arasında fark yaratıyor.

OĞUZ: GENÇ İSTİHDAMI ODAĞINDA STRATEJİK ALANLARDA DESTEKLERİMİZ SÜRECEK

Ajansın Genel Sekreteri Veli Oğuz ise imza töreninde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Özellikle bu yıl başlayarak 2023 ve 2024 yıllarında da devam edecek süreçte “Genç İstihdamı” odak noktamızda olacak, ayrıca Stratejik Alanlarda iş birliklerimizi sürdüreceğiz.

Protokol imza töreni ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Son Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2022, Salı